ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 15275104
*
nr 1527 5104
Mats Heidvall
(f. 1949), Sverige
Mats Heidvall (b. 1949), Sweden. Composition. Signed. Sheet: 56x75 cm, outer dimensions including frame: 68x88 cm,
GOUACHE, Komposition. Signerad. Bladets mått: 56x75 cm, yttermått inklusive ram: 68x88 cm
Mats Heidvall, Swedish painter born 1949.
Droit De Suite
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1400
Auction date:
Monday Mars 13 2023
at 19:45:45
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/3 08:09:03
1
700 kr
12/3 18:49:22
2
800 kr
12/3 20:16:07
3
900 kr
13/3 08:48:20
2
1.000 kr
13/3 13:49:13
4
1.100 kr
13/3 19:35:52
5
1.200 kr
13/3 19:36:54
5
1.300 kr
13/3 19:39:59
4
1.300 kr
13/3 19:39:59
5
1.300 kr (Robot)
13/3 19:40:45
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition mats heidvall svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
in two days
20 maj at 18:01
-
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
in two days
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
in two days
20 maj at 19:06
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 900
Auction ends
in two days
20 maj at 20:45
-
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
20 maj at 18:13
*
Mats Heidvall
Mats Heidvall, Swedish painter born 1949.
Läs om budbetjänten
nr 1527 5104
Mats Heidvall
(f. 1949), Sverige
Mats Heidvall (b. 1949), Sweden. Composition. Signed. Sheet: 56x75 cm, outer dimensions including frame: 68x88 cm,
GOUACHE, Komposition. Signerad. Bladets mått: 56x75 cm, yttermått inklusive ram: 68x88 cm
Mats Heidvall, Swedish painter born 1949.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 1000 |
Sold: | SEK 1400 |
Auction date: |
Monday Mars 13 2023 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
10/3 08:09:03 | 1 | 700 kr |
12/3 18:49:22 | 2 | 800 kr |
12/3 20:16:07 | 3 | 900 kr |
13/3 08:48:20 | 2 | 1.000 kr |
13/3 13:49:13 | 4 | 1.100 kr |
13/3 19:35:52 | 5 | 1.200 kr |
13/3 19:36:54 | 5 | 1.300 kr |
13/3 19:39:59 | 4 | 1.300 kr |
13/3 19:39:59 | 5 | 1.300 kr (Robot) |
13/3 19:40:45 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition mats heidvall svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
in two days
20 maj at 18:01 -
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
in two days
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
in two days
20 maj at 19:06 -
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 900
Auction ends
in two days
20 maj at 20:45 -
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
20 maj at 18:13